Szachy będą zyskiwać na znaczeniu w Polsce. Umiejętności gry przekładają się na sukces na studiach i w biznesie
Gra w szachy staje się w Polsce coraz bardziej popularna – szczególnie od czasu, gdy pandemia COVID-19 przeniosła gry do Internetu. Do rozwijającej się pasji dodatkowo przyczyniają się światowe sukcesy polskich szachistów oraz niezwykle rozbudowana edukacja i nauka szachowa w szkołach. – Według badań szachy pomagają najmłodszym dzieciom i młodzieży rozwijać umiejętności matematyczne. Wykształcają też umiejętności niezwykle przydatne w organizacji i życiu codziennym – mówi Michał Kanarkiewicz, szachista i popularyzator gry w szachy.
Szacuje się, że zasady gry w szachy zna od 4 do 6 milionów Polaków, podczas gdy na świecie, po sukcesie serialu Netfliksa bdquo; bdquo; Gambit królowej – Szacuje się, że jest to około miliarda ludzi. Następnie, według Międzynarodowej Federacji Szachowej, w 2012 roku na świecie było około 605 milionów szachistów – mówi agencji Newseria Michał Kanarkiewicz. W Polsce szachy cieszą się ogromną popularnością, przede wszystkim dzięki sukcesowi tej serii oraz temu, że po drodze mieliśmy pandemię, przez którą preferowano szachy on-line.Na miejscu https://swietokrzyskie2019.pl/kultura-szachowa-w-polsce-historia-i-wspolczesne-osiagniecia/ z naszych artykułów Stały się już nie tylko sportem, ale także e-sportem. Obecnie stabilizują się one pomiędzy tymi 2 obszarami.
Szachiści tworzą jedną z największych dzielnic na świecie, a Międzynarodowa Rada Olimpijska uznaje szachy za sport. Ostatnio zyskuje także coraz większą liczbę obserwujących w środowisku e-sportu, a transmisje tej gry wideo na Twitchu cieszą się dużym zainteresowaniem.
– Istotną kwestią, która faktycznie przyczyniła się do wzrostu popularności tej gry wideo w Polsce, jest także sukces Jana Krzysztofa Dudy – sukces w Globe Cup 2021 i awans do Konkursu Prospects’. Jankowi nie udało się osiągnąć najlepszego wyniku, ale fakt, że zagrał w imprezie z udziałem najefektywniejszych szachistów na świecie, którzy aspirowali do gry w meczu mistrzowskim, był obecnie ogromnym sukcesem – mówi ekspert.
Na światowej fazie rozgrywek jest obecnie dwóch Polaków, którzy walczą ze światową czołówką o jak najwyższe laury. To arcymistrz szachowy Radosław Wojtaszek i Jan Krzysztof Duda, zwycięzca Pucharu Świata 2021 i dwukrotny wicemistrz świata w szachach błyskawicznych, który także ma na swoim koncie zwycięstwo z obecnym mistrzem świata Magnusem Carlsenem.
– W Polsce szachy zyskują na popularności również ze względu na fakt, że mamy wiele programów edukacyjnych, mamy edukację szachową w placówkach i coraz częściej ta gra wideo pojawia się w nich, czy to w formie dodatkowych lekcji lub jednokierunkowa grupa dyskusyjna omawia popularyzatora tej gry.
Szachy, uważane za jedną z najcięższych gier wideo na świecie, potrafią dodatkowo budzić fantastyczne emocje, a mistrzowie świata w szachach powszechnie zdobywają rzesze klientów na całym świecie. Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) ma obecnie w swojej bazie kilkaset tysięcy energicznych zawodników. Najwyższym tytułem w szachach jest tytuł arcymistrza nadawany przez FIDE, który posiada zaledwie około 1,5 tysiąca graczy na całym świecie. Najwybitniejsi – jak Garry Kasparow czy ostatnio norweski arcymistrz Magnus Carlsen, obecnie czołowa postać w tym sporcie – faktycznie zadbali o to, aby przedostać się do głównego nurtu. Zaletą szachów jest jednak to, że są grą – a de facto sportem – dla każdego, z obniżonym limitem wstępu. Drugą ważną kwestią są korzyści, jakie niesie ze sobą, także w dłuższej perspektywie.
– Według badań szachy pomagają szczególnie najmłodszym dzieciom i nastolatkom rozwijać zdolności matematyczne. Świetnego szachistę definiuje przede wszystkim fakt, że jest on w stanie przygotować się długoterminowo, nie tylko na jeden ruch, ale typowo na 3 lub więcej. Drugą kwestią jest to, że szachiści myślą o celu ukończenia. W szachach są dwa sposoby na wygranie gry wideo: albo dotarcie do sytuacji, w której zapewniasz mata, albo porzucenie przeciwnika. Ma to pewną wartość edukacyjną, ponieważ można ją później odnieść do życia codziennego. Często zdarza się, że szachiści, którzy grali jako dzieci, później dobrze odnajdują się w chess.znes, szczególnie dlatego, że potrafią uważać ukończenie za cel, wierzyć w perspektywie długoterminowej… Oprócz radzenia sobie z uczuciami, rozwijania wytrwałości, zdolności logicznych, i determinujące w dłuższej perspektywie, uczą także, jak dokonywać przemyślanych wyborów życiowych.
Na przykład, gdy młody człowiek musi zdecydować, gdzie pójść na uniwersytet, jaką wybrać pierwszą pracę, czy rozpocząć służbę, czy uzyskać stałe zadanie, są to bardzo ważne wybory życiowe, a szachiści mają Zaletą jest umiejętność analizowania. W szachach nazywa się to liczeniem wersji, podczas gdy w życiu codziennym i w nomenklaturze biznesowej nazywa się to oceną okoliczności lub myśleniem w kategoriach różnych scenariuszy i tego, dokąd one prowadzą. I to niezwykle często podkreślają szachiści, którzy później odnieśli sukces organizacyjny – twierdzi popularyzator gry królewskiej.
Dodatkową umiejętnością ćwiczoną dzięki szachom jest przewidywanie ruchów przeciwnika.
— W życiu codziennym oznacza to zdolność przewidywania relokacji konkurentów, tego, co z pewnością będzie się działo na rynku i jak dokładnie zachowają się inni. Rozmawiałem kiedyś na ten temat z Janem Krzysztofem Dudą i nasz najlepszy polski szachista stwierdził właśnie to, że każdego dnia wierzy w to, jak zachowają się inni – nie tylko na szachownicy, ale także poza nią – podkreśla ekspert.