Szachy cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Umiejętności związane z grami wideo przekładają się na sukces w instytucji i organizacji
Gra wideo w szachy staje się coraz bardziej popularna w Polsce – szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że pandemia Covid-19 spowodowała, że gry online stały się coraz bardziej popularne. Do rozwijania pasji przyczyniają się także międzynarodowe sukcesy polskich szachistów oraz coraz szersza edukacja i nauka szachowa w placówkach. – Według badań szachy pomagają najmłodszym dzieciom rozwijać zdolności matematyczne. Rozwijają także zdolności przydatne w biznesie i życiu codziennym – mówi Michał Kanarkiewicz, szachista i popularyzator gry w szachy.
Szacuje się, że po sukcesie serialu Netflix bdquo; bdquo; Gambit królowej – Szacuje się, że dotyczy to miliarda osób. Następnie, według Międzynarodowej Federacji Szachowej, w 2012 roku na świecie było około 605 milionów szachistów – informuje firmę Newseria Michał Kanarkiewicz. W Polsce szachy cieszą się dużym zainteresowaniem, głównie dzięki sukcesowi tej serii, a także dlatego, że po drodze mieliśmy pandemię, przez którą szachy online stały się popularne.przez link https://swietokrzyskie2019.pl/kultura-szachowa-w-polsce-historia-i-wspolczesne-osiagniecia/ stronie internetowej W rzeczywistości stały się one nie tylko aktywnością sportową, ale także e-sportem. Obecnie stabilizują się pomiędzy tymi 2 polami.
Szachiści tworzą jedną z największych dzielnic na świecie, a Międzynarodowa Rada Olimpijska uznaje szachy za aktywność sportową. Niedawno zyskała coraz większą rzeszę fanów w środowisku e-sportu, a transmisje strumieniowe tej gry na Twitchu doceniają dokumentalną atrakcyjność.
– Istotnym problemem, który faktycznie przyczynił się do wzrostu popularności tej gry w Polsce, jest także sukces Jana Krzysztofa Dudy – zwycięstwo w Pucharze Świata 2021 i poprawa Eventu Prospects. Jankowi nie udało się osiągnąć tego najskuteczniejszego wyjścia, ale rzeczywistość, w której zagrał w imprezie z udziałem najefektywniejszych szachistów świata, aspirujących do gry w meczu o mistrzostwo, była już dużym sukcesem – mówi ekspert.
Na fazie globalnej jest obecnie 2 Polaków, którzy walczą ze światową czołówką o jak najwyższe laury. To arcymistrz szachowy Radosław Wojtaszek i Jan Krzysztof Duda, zwycięzca Pucharu Świata 2021 i dwukrotny wicemistrz świata w szachach błyskawicznych, który ma także na swoim koncie osiągnięcia w starciu z obecnym mistrzem świata Magnusem Carlsenem.
– W Polsce szachy też stają się coraz bardziej preferowane, bo mamy kilka programów nauczania, mamy edukację szachową w szkołach i ta gra pojawia się w nich coraz częściej, czy to w formie lekcji dodanych, czy pojedynczych- grupa interesu omawia popularyzatora tej gry.
Szachy, zaliczane do jednych z najtrudniejszych gier świata, potrafią dodatkowo budzić ogromne emocje, a szachowi mistrzowie świata tradycyjnie gromadzą liczną publiczność na całym świecie. Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) ma obecnie w swojej bazie kilkaset tysięcy energicznych graczy turniejowych. Największym tytułem w szachach jest tytuł arcymistrza nadawany przez FIDE, który posiada zaledwie około 1,5 tysiąca graczy na całym świecie. Jedni z najpopularniejszych – jak Garry Kasparow czy ostatnio norweski arcymistrz Magnus Carlsen, obecnie czołowa postać w tym sporcie – faktycznie zadbali o to, by zaistnieć w mainstreamie. Zaletą szachów jest jednak to, że są grą wideo – i de facto sportem – dla każdego, z niskim limitem wejścia. Drugą istotną kwestią są korzyści, jakie przynosi, także w dłuższej perspektywie.
– Według badań szachy pomagają szczególnie najmłodszym dzieciom i nastolatkom rozwijać zdolności matematyczne. Znakomity szachista charakteryzuje się w dużej mierze tym, że potrafi planować długotrwale, nie tylko na jedną akcję, ale zwykle na trzy lub więcej. Drugą obawą jest to, że szachiści biorą pod uwagę cel końcowy. W szachach istnieją dwie metody wygrania partii: albo dochodząc do sytuacji, w której dajesz mata, albo zmuszając przeciwnika do poddania się. Ma to pewien walor edukacyjny, ponieważ można go później przełożyć wprost na życie codzienne. Często zdarza się, że szachiści, którzy grali jako dzieci, później dobrze odnajdują się w chess.znes, szczególnie dzięki temu, że potrafią myśleć o celu końcowym, myśleć długoterminowo… Oprócz radzenia sobie z uczuciami, rozwijania się wytrwałość, umiejętność logicznego myślenia i kalkulacja w dłuższej perspektywie, pokazują także, jak podejmować przemyślane decyzje życiowe.
Na przykład, gdy młody człowiek musi zdecydować, gdzie pójść na uniwersytet, jaką pierwszą pracę wybrać, czy założyć firmę, czy znaleźć stałą pracę, są to naprawdę istotne wybory życiowe, a szachiści mają zaletą jest możliwość sprawdzenia. W szachach nazywa się to liczeniem zmian, podczas gdy w życiu codziennym i w nomenklaturze usług nazywa się to oceną scenariusza lub wiarą w różne okoliczności i to, dokąd one prowadzą. I to bardzo często podkreślają szachiści, którzy później odnieśli sukces w towarzystwie – mówi popularyzator królewskiej gry wideo.
Kolejną umiejętnością ćwiczoną dzięki szachom jest przewidywanie ruchów przeciwnika.
– To w codziennym życiu przekłada się wprost na zdolność przewidywania kroków konkurencji, tego, co wydarzy się na rynku, jak z pewnością zachowają się inni. Gdy tylko rozmawiałem na ten temat z Janem Krzysztofem Dudą i nasz idealny polski szachista stwierdził właśnie, że codziennie wierzy w to, jak inni na pewno zachowają się – nie tylko na szachownicy, ale także poza nią podkreśla specjalista.