Szachy cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Umiejętności związane z grami wideo przekładają się na sukces w szkole i biznesie
Gra wideo w szachy cieszy się w Polsce coraz większą popularnością – szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że pandemia Covid-19 spowodowała, że gry wideo stały się dostępne online. Do rosnącego zainteresowania przyczyniają się także międzynarodowe sukcesy polskich szachistów oraz bardzo powszechna edukacja szachowa na uczelniach. – Według badań szachy pomagają najmłodszym dzieciom i młodzieży rozwijać zdolności matematyczne. Wyrabiają też umiejętności, które naprawdę przydadzą się w służbie i życiu codziennym – mówi Michał Kanarkiewicz, szachista i popularyzator gry w szachy.
Szacuje się, że po sukcesie serialu Netflix bdquo; bdquo; Gambit królowej – Szacuje się, że jest to około miliarda osób. Następnie, według Międzynarodowej Federacji Szachowej, w 2012 roku na całym świecie miało do czynienia z 605 milionami szachistów – informuje firmę Newseria Michał Kanarkiewicz. W Polsce szachy cieszą się dużym zainteresowaniem, głównie dzięki sukcesowi tej serii oraz temu, że mieliśmy w trakcie pandemię, podczas której w Internecie okazało się, że preferowane są szachy.Czytać o https://swietokrzyskie2019.pl/kultura-szachowa-w-polsce-historia-i-wspolczesne-osiagniecia/ Na stronie internetowej Stały się nie tylko sportem, ale także e-sportem. Obecnie stabilizują się one pomiędzy tymi dwoma dziedzinami.
Szachiści tworzą jedną z największych dzielnic na świecie, a Międzynarodowa Rada Olimpijska uznaje szachy za aktywność sportową. Ostatnio zyskuje coraz większą liczbę obserwujących także w środowisku e-sportowym, a transmisje z tej gry wideo na Twitchu cieszą się popularnością dokumentów.
– Istotnym problemem, który przyczynił się do wzrostu popularności tej gry w Polsce, jest dodatkowo sukces Jana Krzysztofa Dudy – sukces w Pucharze Świata 2021 oraz innowacja w Konkursie Perspektywy. Janek nie osiągnął do tego najskuteczniejszego wyjścia, ale fakt, że wystąpił w rywalizacji najefektywniejszych szachistów świata, aspirujących do gry w kolorze mistrzowskim, był obecnie znakomitym sukcesem – twierdzi ekspert.
Obecnie na arenie międzynarodowej walczy ze światową czołówką o najwyższe laury dwóch Polaków. To arcymistrz szachowy Radosław Wojtaszek i Jan Krzysztof Duda, zwycięzca Globe Mug 2021 i dwukrotny wicemistrz świata w szachach strajkowych, który dodatkowo ma na swoim koncie osiągnięcie w starciu z obecnym mistrzem świata Magnusem Carlsenem.
– W Polsce szachy stają się dodatkowo preferowane ze względu na fakt, że mamy liczne programy edukacyjne, mamy edukację szachową w szkołach wyższych i ta gra pojawia się w nich coraz częściej, czy to w formie dodatkowych zajęć, czy w formie grup zainteresowań opisuje popularyzatora tej gry.
Szachy, zaliczane do najcięższych gier wideo na świecie, potrafią dodatkowo budzić fantastyczne emocje, a mistrzowie świata w szachach powszechnie gromadzą niezliczoną rzeszę klientów na całym świecie. Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) ma obecnie w swojej bazie kilkaset tysięcy aktywnych zawodników turniejowych. Najwyższym tytułem w szachach jest tytuł arcymistrza nadawany przez FIDE, który posiada zaledwie około 1,5 tysiąca graczy na całym świecie. Ci najbardziej preferowani – jak Garry Kasparow czy ostatnio norweski arcymistrz Magnus Carlsen, obecnie czołowa postać w tym sporcie – faktycznie zadbali o to, by zaistnieć w mainstreamie. Zaletą szachów jest jednak to, że są grą wideo – a de facto sportem – dla każdego, z niskim progiem wejścia. Drugą istotną kwestią są korzyści, jakie niesie ze sobą, także w dłuższej perspektywie.
– Według badań szachy pomagają szczególnie najmłodszym dzieciom i nastolatkom rozwijać zdolności matematyczne. Dobrego szachistę charakteryzuje przede wszystkim to, że posiada umiejętność planowania trwającego nie tylko na jeden krok, ale zazwyczaj na 3 i więcej kontynuacji. Drugą kwestią jest to, że szachiści biorą pod uwagę cel końcowy. W szachach grę wideo można wygrać na dwa sposoby: albo dochodząc do scenariusza, w którym dajesz mata, albo porzucając przeciwnika. Ma to pewien walor edukacyjny, bo później można to odnieść do życia codziennego. Zwykle jest tak, że szachiści, którzy później grali jako młodzi ludzie, dobrze lokują swoją metodę w chess.znes, szczególnie dlatego, że potrafią myśleć o osiągnięciu celu, myśleć długoterminowo… Oprócz dbania o uczucia, rozwijania cierpliwości, zdolności analityczne i determinujące w dłuższej perspektywie, uczą też dokładnie, jak dokonywać przemyślanych wyborów życiowych.
Na przykład, gdy młoda osoba musi zdecydować, gdzie pójść na studia, jakie początkowo wybrać zadanie, czy założyć firmę, czy podjąć pracę na pełen etat, są to naprawdę istotne opcje życiowe, a szachiści mają tę zaletę, że potrafią analizować. W szachach nazywa się to liczeniem wariantów, podczas gdy w życiu codziennym i w nomenklaturze organizacyjnej nazywa się to oceną scenariusza lub zakładaniem w kategoriach różnych scenariuszy i tego, dokąd prowadzą. I to naprawdę zwykle podkreślają szachiści, którzy później odnieśli sukces w biznesie – mówi popularyzator królewskiej gry wideo.
Jeszcze jedną umiejętnością rozwijaną dzięki szachom jest przewidywanie ruchów przeciwnika.
– To w życiu codziennym przekłada się wprost na umiejętność przewidywania działań konkurencji, tego, co wydarzy się na rynku, jak dokładnie zachowają się inni. Rozmawiałem kiedyś na ten temat z Janem Krzysztofem Dudą i nasz idealny polski szachista stwierdził konkretnie, że każdego dnia wierzy w to, jak zachowają się inni – nie tylko na szachownicy, ale także poza nią – podkreśla ekspert.